Yoldayken dizüstü bilgisayarınızı korumak içinTonoğlu, tonoğlu inşaat, TONOGLUYeni dizüstü bilgisayarlar güçlü, hafif ve el bagajına kolayca sığacak kadar da incedir. Bu da bu bilgisayarları hava yolu veya diğer yolculuk türleri için mükemmel bir aksesuar yapar, ancak kolayca da kaybolabilirler. Dizüstü bilgisayarınızın güvenliğini sağlamanıza yardımcı olacak en geçerli yedi güvenlik ipucumuz aşağıda belirtilmiştir.

Bilgilerinizi koruyun
Bilgisayarınızda çok fazla kişisel veya mali bilgi tutuyorsanız, dosya koruması içeren bir işletim sistemine yatırım yapmayı düşünün. Windows XP Professional'da, şifreleme denen bir işlem yoluyla bilgilerinizi koruyacak araçlar bulunur. Daha fazla bilgi için bkz: Güvenliğini Sağlamak İçin Verilerinizi Şifreleyin.

Dizüstü bilgisayarınızı gizleyin
Dizüstü bilgisayarınızı pahalı bir dizüstü bilgisayar çantasında taşımak hırsızlığa davetiye çıkarmak olabilir. Bunun yerine bilgisayarınızı, dizüstü bilgisayara yönelik sırt çantasında veya dizüstü bilgisayar taşındığını belli etmeyecek, şüphe uyandırmayan başka bir çantada taşıyın.

Güvenlik denetim noktalarında tedbirli olun
Herkes havaalanlarındaki güvenlik denetim noktalarının bugünlerde geçilmesi zorunlu bir karmaşa haline geldiğini biliyor. Dizüstü bilgisayarı hırsızları bu karışıklıktan sıkılmanızdan veya uçuşu yakalama telaşınızdan yararlanacaktır. Güvenlikten geçerken dizüstü bilgisayarınızın da tarayıcıdan geçtiğini gözünüzle denetleyin. Her yıl binlerce dizüstü bilgisayar havaalanlarında çalınıyor ve daha fazlası da unutuluyor.

Önünüzdeki koltuğun altına yerleştirin
Uçaklarda, kapalı bir alanda olduğumuzdan, eşyalarımıza biraz dikkatsiz davranma eğiliminde oluruz. Dikkatli olun. Dizüstü bilgisayarınızı uçakta kullanmıyorsanız, yabancıların kolaylıkla erişebileceği başınızın üstündeki bölmelere değil, önünüzdeki koltuğun altına koyun.

Omzunuzun üzerinden izleyen meraklılara karşı dikkatli olun
Günümüzde bilgisayar korsanlarının kişisel dosyalarınıza dijital olarak nasıl gizlice girdikleri konusunda pek çok haber vardır, ancak bazen eski izleme yöntemlerini unutuyoruz. Dizüstü bilgisayarınızı ortak bir alanda kullandığınızda, parola gibi önemli bilgileri girerken omzunuzun üzerinden bakmaya çalışan meraklı gözlere karşı dikkatli olun.

Sağlam bir parolayla dizüstü bilgisayarınızı koruyun
Dizüstü bilgisayarınızla sık sık yolculuk ediyorsanız, sağlam bir parolayla güvenliğini sağlamalısınız. Sistem parolanızı nasıl ekleyeceğinizi veya değiştireceğinizi öğrenmek için bilgisayarınızın Yardım ve Destek hizmetini arayın. Bilgisayar korsanları için kırması zor, sizin için anımsaması kolay parolalar oluşturma hakkında bilgi için, bkz: Daha sağlam parolalar oluşturma.

Yola çıkmadan önce yedek alın
Dizüstü bilgisayarınızı yolculukta yanınıza alacaksanız, mutlaka önce bilgilerinizi yedekleyin. Cihazınızın kaybolmasının yol açacağı mali zarardan kaçınamazsınız, ancak kullanmakta olduğunuz bilgilerin kaybolmasından korunabilirsiniz. Tüm bilgilerinizin kopyasını almayı öğrenmek için, bkz: Bilgisayar dosyalarınızı yedekleme.